Warto wiedzieć powrót

28.09.2011

Rozsądnie płaćmy za granicą

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest wzięcie ze sobą karty płatniczej i pewnej sumy w gotówce. Bo nawet w krajach, w których możliwość płacenia plastikowym pieniądzem jest powszechna, możemy się znaleźć w sytuacji, w której kartą nie zapłacimy, a w pobliżu nie będzie bankomatu.

Gdy bierzemy gotówkę, warto pamiętać o jednej regule. -Złotą zasadą wszystkich wyjeżdżających na wakacje powinno być, aby w polskich kantorach kupować tylko euro, dolary, funty brytyjskie oraz franki szwajcarskie, po to by ewentualnie na miejscu wymienić je na lokalną walutę. Zakup każdej innej waluty w kantorze jest prawie zawsze nieopłacalny z powodu wysokich marż.

Płatności kartami wiążą się z koniecznością tzw. przewalutowania. – Transakcja realizowana jest w walucie obowiązującej w kraju, w którym została ona wykonana. Ale na rachunku, do którego wydano kartę, jest ona jednak księgowana w walucie rachunku, czyli w złotych.

Dziś większość kart wydawanych w Polsce jest rozliczana w euro. Część w dolarach. Gdy płacimy w tych walutach bank przewalutowuje transakcję – po swoim kursie – tylko raz i obciąża nasz rachunek już w złotych.

Gdy wyjeżdżamy do kraju, w którym nie płacimy w euro czy dolarach musimy liczyć się z tym, że poniesiemy koszty podwójnego przewalutowania. – Najpierw nasza transakcja jest przewalutowywana z waluty lokalnej na euro – po kursie wydawcy karty, a potem z euro na złote – po kursie bankowym. Wtedy ponosimy koszty nie tylko podwójnego spreadu, ale może zdarzyć się też, że od przewalutowania zapłacimy prowizję. W takiej sytuacji może okazać się, że karta jest droższa niż kantor.

Prowizje od wypłat w zagranicznych bankomatach są z reguły procentowe. Wahają się od 2 do 4 proc. wypłacanej kwoty. Z reguły jest też określone minimum i prowizja nie może być niższa niż np. 6 zł. Gdy prowizja jest kwotowa, najczęściej musimy liczyć się z opłatą w wysokości około 10 zł. W takiej sytuacji lepiej wypłacić jednorazowo więcej pieniędzy, niż kilka razy wypłacać małe kwoty.

(źródło: Money.pl)




odsłon: 371

Drukuj
nick
twoja opinia
Komentarz pojawi się po akceptacji administratora

Słownik finansowy

H
Hipoteka zwykła

Hipoteka określona dokładną kwotą zabezpieczającą wierzytelność.

Słownik zawiera wyjaśnienia terminów i pojęć z zakresu prawa i bankowości

Warning: mktime() expects parameter 6 to be long, string given in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 99

Warning: file_get_contents(/wp-content/themes/wgn/waluty/1970.01.01.txt): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 102

Kursy walutKurs z dnia

Waluta Kurs Zmiana %
chfCHF n/a n/a
usdUSD n/a n/a
eurEUR n/a n/a
gbpGBP n/a n/a
Aktualizacja codziennie o godz. 14:00. zobacz kursy archiwalne