Raporty o rynku nieruchomości powrót

13.04.2012

Remont w nieruchomościach wynajmowanych

13.04- 1

Jeśli jesteśmy właścicielem wynajmowanej nieruchomości i chcemy wykonać w niej remont? Musimy przecież wiedzieć co może stanowić dl nas koszty i jak prawnie mamy się rozliczyć z kredytu. W momencie, kiedy weźmiemy już  kredyt  na remont nieruchomości wynajmowanej w ramach tzw. najmu prywatnego spłata prowizji związanej z przyznaniem kredytu oraz zapłacone od niego odsetki, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tego najmu. Ważne jest jednak, że musimy wiedzieć co jest remontem a co modernizacją.
W przypadku modernizacji wskazane wyżej wydatki powiększają koszty inwestycji i docelowo wartość początkową środka trwałego. Najlepiej jeśli podamy przykład: „wnioskodawczyni jest właścicielką kamienicy (jest ona amortyzowana), której lokale wynajmuje w ramach tzw. najmu prywatnego. Z tego tytułu płaci podatek na zasadach ogólnych. Zamierza przeprowadzić remont budynku polegający na instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki temu podniesie jego standard i ułatwi życie najemcom. Na powyższy cel zaciągnęła kredyt. Z uwagi jednak na wiek konieczne było podpisanie umowy kredytu także przez dodatkowych kredytobiorców w postaci syna i synowej wnioskodawczyni. Kredyt został zabezpieczony hipoteką na lokalu mieszkalnym będącym własnością wnioskodawczyni zaś w umowie kredytu zaznaczono, że ma być on przeznaczony na budowę centralnego ogrzewania w kamienicy. Kredyt wpłynął na konto wnioskodawczyni. Zadała ona pytanie, czy koszty związane z obsługą kredytu oraz odsetki od niego może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:
„(…) Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), źródłem przychodu jest m.in. najem, jako odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodu. Zgodnie bowiem z tym przepisem źródłem przychodu jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. W przypadku opodatkowania dochodów z najmu według skali podatkowej (na zasadach ogólnych), podatnik ma prawo do obniżania osiągniętego przychodu o koszty jego uzyskania. W myśl ogólnej zasady dotyczącej kosztów uzyskania przychodów zawartej w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Aby więc wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów winien, w myśl powołanego przepisu spełniać łącznie następujące warunki:
1. pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
2. nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
3. być właściwie udokumentowany.
Z powyższego wynika, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy. Z oceny związku z uzyskiwanym przychodem z tytułu wynajmu mieszkania, winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z tego źródła. Podkreślić należy, iż stosownie do art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą. Natomiast, w myśl art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
3. inne przedmioty
– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi. Zgodnie z art. 22g ust. 10 ustawy, podatnicy mogą ustalić wartość początkową budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych: wynajmowanych, wydzierżawianych albo używanych przez właściciela na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej przez właściciela powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu i kwoty 988 zł, przy czym za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości (uproszczona forma ustalenia wartości początkowej). Przepis art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powiększają wartość środków trwałych, stanowiących podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.

Jednocześnie w myśl art. 22g ust. 17 cytowanej ustawy, jeżeli środki trwałe zostały ulepszone w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1, 3-9 i 11-15, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych i peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł.”

Źródło: EGospodarka


Tagi: , , , , , .

odsłon: 2 000

Drukuj
nick
twoja opinia
Komentarz pojawi się po akceptacji administratora

Słownik finansowy

K
Kredyt konsolidacyjny

Założeniem tego rodzaju kredytu jest skonsolidowanie wszystkich zobowiązań w jeden kredyt. Najbardziej popularne są hipoteczne kredyty konsolidacyjne. Dużo niższe oprocentowanie oraz długi okres kredytowania sprawiają, że ten rodzaj kredytu pozwala na obniżenie miesięcznych rat nawet o kilkadziesiąt procent. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu możemy spłacić kredyt gotówkowy, samochodowy, kartę kredytową, debet w koncie, kredyt hipoteczny, a także w przypadku niektórych banków kredyt inwestycyjny i obrotowy udzielony firmie. Hipoteczne kredyty konsolidacyjne są udzielane zazwyczaj do 60-70% wartości nieruchomości.

Słownik zawiera wyjaśnienia terminów i pojęć z zakresu prawa i bankowości

Warning: mktime() expects parameter 6 to be long, string given in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 73

Warning: file_get_contents(/wp-content/themes/wgn/waluty/1970.01.01.txt): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 76

Kursy walutKurs z dnia

Waluta Kurs Zmiana %
chfCHF n/a n/a
usdUSD n/a n/a
eurEUR n/a n/a
gbpGBP n/a n/a
Aktualizacja codziennie o godz. 14:00. zobacz kursy archiwalne