Raporty o rynku nieruchomości powrót

26.01.2012

Mieszkanie w kamienicy

m battek 1

Mieszkanie w kamienicy kojarzy się często z zaniedbaną klatką schodową, zimnymi wnętrzami, koniecznością palenia w piecu i oczywiście – patologicznym sąsiedztwem. Tymczasem, lokal w przedwojennym budynku może oferować bardziej komfortowe warunki życia niż niejeden w nowszym budownictwie, i to za niższą cenę.  

Na wtórnym rynku nieruchomości można znaleźć sporą ofertę mieszkań w przedwojennych kamienicach, a także wybudowanych w pierwszych latach po wojnie, gdy kultywowano jeszcze tradycyjne rzemiosło budowlane, wyparte potem przez wielki blok i wielką płytę –szczytowe osiągnięcia socjalizmu. Są to najczęściej mieszkania w dobrym standardzie, własnościowe, po modernizacji – z wymienionymi instalacjami, nową cieplą stolarką okienną, z nowocześniejszym systemem ogrzewania. W przypadku, gdy kamienicą zarządza aktywna wspólnota mieszkaniowa, również budynek poddawany jest modernizacji – ma wyremontowaną klatkę schodową, dach, elewacje; również podwórko jest zadbane – z zielenią i miejscami parkingowymi dla mieszkańców. A do tego – dobra lokalizacja w centrum miasta z pełnym zapleczem handlowym i usługowym, w pobliżu przystanków autobusowych i tramwajowych, szkół, a nawet wyższych uczelni.

Bezsprzeczną zaletą samych mieszkań jest komfort powierzchniowy – przestrzeń wygodna do życia: przestronne pokoje; często duża, konkurująca z pokojem dziennym kuchnia, gdzie spożywa się posiłki i gdzie toczy się życie towarzyskie; łazienka, która może być salonem kąpielowym; nie mówiąc już o takich luksusach, jak spiżarnia (nie do przecenienia!), garderoby, duży balkon albo nawet dwa (choć są też mieszkania całkiem ich pozbawione) czy fragment strychu na suszarnię. I do tego wysokość, ponad 3-metrowa, gdzie „myśli unoszą się swobodnie”.

Zwolennicy starych kamienic, zwłaszcza tych z przełomu XIX i XX wieku, potrafią docenić też oryginalny wystrój wnętrz mieszkań – gipsowe stiuki, sufitowe fasety, rzeźbioną stolarkę drzwiową, intarsjowane parkiety albo ozdobne piece kaflowe, które bywają prawdziwymi dziełami sztuki rzemieślniczej.

Natomiast zwolennicy nowych mieszkań przytaczają, jako mankament, kłopoty z ogrzewaniem dużej kubatury i straty ciepła przez ściany zewnętrzne, których, często ze względu na ornamentykę elewacji, nie można ocieplić. Jednak na rynku dostępny jest system Ytong Multipor, metoda termomodernizacji polegająca na ocieplaniu pomieszczeń od wewnątrz bez niebezpieczeństwa gromadzenia się wilgoci w murze, co mogłoby prowadzić do przemarzania ścian zimą i rozwoju pleśni. Nie ma także problemu z uciążliwym paleniem w piecach kaflowych, ponieważ wiele mieszkań wyposażonych jest w centralne ogrzewanie etażowe z kotłem gazowym albo na tańsze paliwo, jak ekogroszek. Kamienice przyłączone są niejednokrotnie do miejskiej sieci ciepłowniczej. W ostateczności do pieców kaflowych można zainstalować tzw. wkłady elektryczne.

Mieszkania w kamienicach można kupić za niższą cenę metra kwadratowego, niż w przypadku nowego budownictwa,. Oczywiście pominąć tu należy mieszkania w reprezentacyjnych kamienicach z końca XIX albo początku XX wieku, o charakterze miejskich rezydencji, gdzie stawki cenowe są wysokie.

W ofercie WGN jest sporo mieszkań w kamienicach, o przystępnych cenach. Na przykład w Warszawie na Woli znajduje się 3-pokojowe przestronne mieszkanie, w przedwojennej modernistycznej kamienicy, w dobrym standardzie, z pełną infrastrukturą, w tym z c.o. miejskim, w cenie 6733 zł/ mkw.

 

Atrakcyjna oferta znajduje się we Wrocławiu – za 4706 zł/ mkw. można nabyć 3-pokojowe, zadbane mieszkanie w dobrej lokalizacji w Śródmieściu, w eklektycznej kamienicy po modernizacji, ze stylową klatką schodową, z dużym balkonem wychodzącym na zielone podwórze, z wydzielonymi miejscami parkingowymi.

fot.archiwum WGN

Z kolei w Gdańsku kawalerka na I piętrze zabytkowej kamienicy z 1920 roku, z oryginalną stolarką okienną, z centralnym ogrzewaniem kosztuje 2556 zł/ mkw. Drożej, bo za 5000 zł/mkw. można kupić 4-pokojowe mieszkanie w secesyjnej wyremontowanej kamienicy, w centrum Gdańska; w zamian – przestronne pokoje z przepięknymi stiukami, secesyjne ozdobne piece kaflowe, duża kuchnia oraz salon kąpielowy; do tego centralne ogrzewanie.

                                                                           fot.archiwum WGN

Duży wybór mieszkań w kamienicach, w cenie około 3600 – 4300 zł/ mkw. można znaleźć w Poznaniu. Natomiast w Katowicach podobny standard kosztuje nawet 2950 zł/ mkw.

Najdroższa oferta pochodzi z Krakowa, gdzie mieszkania, zwłaszcza w śródmieściu są drogie. W ofercie WGN jest m.in. 4-pokojowe mieszkanie w zadbanej kamienicy blisko centrum, wyposażone w c.o. i pozostałe media, za cenę 7054 zł/ mkw.

Podobnych przykładów jest więcej. Wydają się one atrakcyjne, zwłaszcza wobec obecnych ograniczeń na rynku kredytów hipotecznych.

 

Małgorzata Battek
analityk rynku nieruchomości WGN


Tagi: .

odsłon: 1 801

Drukuj
nick
twoja opinia
Komentarz pojawi się po akceptacji administratora

Słownik finansowy

W
Wakacje kredytowe

Możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu przez pewien okres. Warunki korzystania z tej opcji określa umowa kredytowa lub regulamin kredytowy. Należy sprawdzić czy zawieszeniu podlega cała rata czy tylko jej część kapitałowa?

Słownik zawiera wyjaśnienia terminów i pojęć z zakresu prawa i bankowości

Warning: mktime() expects parameter 6 to be long, string given in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 99

Warning: file_get_contents(/wp-content/themes/wgn/waluty/1970.01.01.txt): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 102

Kursy walutKurs z dnia

Waluta Kurs Zmiana %
chfCHF n/a n/a
usdUSD n/a n/a
eurEUR n/a n/a
gbpGBP n/a n/a
Aktualizacja codziennie o godz. 14:00. zobacz kursy archiwalne