Raporty o rynku nieruchomości powrót

01.05.2013

Działki budowlane – najniższe ceny od 6 lat

działka

Od przełomu lat 2007-2008 na rynku działek budowlanych odnotowuje się tendencję spadkową cen.

Na poziom obniżek największy wpływ ma lokalizacja – na obszarach uważanych za atrakcyjne ceny spadły do 10%, natomiast w pozostałych rejonach nawet do 30% (wg danych WGN). Spadki cen są konsekwencją wysokiej nadpodaży ofert oraz niskiego popytu, który z kolei jest reakcją na wygórowane ceny, wywindowane jeszcze w latach boomu.

Jak co roku – wraz z nadejściem sezonu budowlanego – nieznacznie rosną ceny, ale obecnie nie przekłada się to jeszcze na wzrost liczby sfinalizowanych transakcji. Wciąż hamująco działają ceny ofertowe, uważane przez potencjalnych kupujących za drogie. Zmieniła się jednak postawa wielu sprzedających, którzy coraz częściej są otwarci na negocjacje.

Według analityków WGN, w okresie ostatnich dwunastu miesięcy tzw. „średni czas sprzedaży”, który tak naprawdę zależy od kombinacji: cena / lokalizacja, wydłużył się o około 6 miesięcy. Właściciele, którzy rzeczywiście chcą szybko sprzedać zmuszeni są obniżyć cenę ofertową o 15-20% w porównaniu do średnich cen w danej lokalizacji, aby zwrócić uwagę potencjalnego kupca. Jest to wciąż trudne do zaakceptowania przez niektórych sprzedających, zwłaszcza, gdy nabyli grunt drogo w latach boomu (2006-2007), licząc na sprzedaż z zyskiem.

Jak zwykle największym zainteresowaniem cieszą się działki pod budownictwo jednorodzinne w rejonach objętych planem miejscowym lub ze studium do planu, gdzie można sprawdzić przeznaczenie terenów sąsiednich, przebieg tras komunikacyjnych czy odległość ewentualnie zaplanowanych usług uciążliwych. Dla mieszkańców miast ważne są też: szybki, w miarę bezkolizyjny dojazd do centrum; lokalizacja przy utwardzonej publicznej drodze – jeżeli na obszarze miasta, to najchętniej z oświetleniem ulicznym i kanalizacją burzową; media przy granicy działki – przede wszystkim sieć wodociągowa i energia elektryczna; właściwe nasłonecznienie; dobre proporcje działki; powierzchnia 800 – 1000 mkw., a w przypadku droższej, atrakcyjnej lokalizacji w obszarze miasta również mniejsze działki 600 – 700 mkw. W przypadku lokalizacji na nowo zasiedlanych obszarach dodatkowe walory to: podstawowa infrastruktura usługowa w pobliżu – sklep, poczta, apteka, szkoła, itp.

Działki bez planu miejscowego lub studium do planu, bez podstawowych mediów przy działce (woda, prąd), o nieregularnych trudnych kształtach, położone w mało „ucywilizowanych” rejonach, tzn. bez podstawowych usług w pobliżu nie budzą dużego zainteresowania. Nadal widać obawy przy lokalizacji działek na obszarach zalewowych i w ich bezpośrednim sąsiedztwie, albo na zboczach górskich w rejonach potencjalnych osuwisk.

Z deklaracji kupujących wynika, że w ostatnich latach zdecydowanie przeważają transakcje kupna działek na własne potrzeby – pod budowę domu. Zakupy inwestycyjne to raczej nabycie ziemi rolnej w bliskim sąsiedztwie miasta, pod warunkiem możliwości łatwego przekształcenia w grunt budowlany – wszelkie informacje na ten temat można znaleźć w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego lub w studium do planów. Ważne przy tym, aby lokalizacja zapewniała szybkie, w miarę bezkolizyjne połączenie z miastem.

Ceny ofertowe w stosunku do cen transakcyjnych ulegają korekcie średnio aż o 15-20%. Ceny gruntów budowlanych są bardzo zróżnicowane. Dla przykładu – ceny działek o powierzchni do 2000 mkw., pod małe budynki mieszkalne, w granicach największych miast rozpoczynają się średnio od 150-300 zł /mkw. dla przeciętnych obrzeżnych lokalizacji, poprzez 200-600 zł/mkw. w atrakcyjniejszych osiedlach, a na 800-2000 zł/mkw. kończąc – w najbardziej prestiżowych rejonach zabudowy willowej, gdzie często podaż jest mocno ograniczona. Tańsze są lokalizacje podmiejskie, do około 20-30 km od granicy miasta, gdzie ceny mieszczą się w przedziale średnio od 50 do 300 zł /mkw. Do najdroższych dużych miast należą: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdynia, Poznań i Gdańsk.

Małgorzata Battek
Analityk Rynku WGN

 

 

 




odsłon: 1 880

Drukuj
nick
twoja opinia
Komentarz pojawi się po akceptacji administratora

Słownik finansowy

D
Dywidenda

Zysk spółki akcyjnej należny akcjonariuszowi.

Słownik zawiera wyjaśnienia terminów i pojęć z zakresu prawa i bankowości

Warning: mktime() expects parameter 6 to be long, string given in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 73

Warning: file_get_contents(/wp-content/themes/wgn/waluty/1970.01.01.txt): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 76

Kursy walutKurs z dnia

Waluta Kurs Zmiana %
chfCHF n/a n/a
usdUSD n/a n/a
eurEUR n/a n/a
gbpGBP n/a n/a
Aktualizacja codziennie o godz. 14:00. zobacz kursy archiwalne