Raporty o rynku nieruchomości powrót

25.11.2013

Budowanie na cudzym gruncie? Wkrótce możliwe!

m.paluch.kw

Ministerstwo Sprawiedliwości wychodzi z nowym pomysłem – prawem zabudowy. Nową propozycją jest, aby inwestorzy mieli możliwość budowania na cudzych gruntach. Projekt jest obecnie poddany pod dyskusję.

Prawo zabudowy miałoby być zupełnie nowym prawem, umożliwiającym budowanie na ziemi należącej do kogoś innego. Stanowiłoby odstępstwo od rzymskiej zasady, która obecnie obowiązuje w Polsce. Głosi ona, że budynek a także wszelkie urządzenia postawione na cudzym gruncie należą do właściciela ów gruntu. Jedynym odstępstwem od zasady rzymskiej są budynki, które powstały na gruncie oddanym w wieczyste użytkowanie. Ale propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości nie ma być tego rodzaju odstępstwem, a zupełnie autonomiczną zasadą. Jej głównym założeniem jest umożliwienie inwestorom korzystania z gruntu należącego do innych osób, przy równoczesnym prawie posiadania odrębnej własności budynków oraz wszelkich urządzeń, które zostały postawione na tym gruncie. Ponadto użytkowanie wieczyste odnosi się jedynie do gruntów, których właścicielami są Państwo albo gmina. Prawo zabudowy miałoby natomiast obejmować również grunty prywatne. Co więcej, dozwolone miałoby być stawianie budowli oraz urządzeń nie tylko na gruncie stanowiącym własność kogoś innego, ale także pod i nad nim. W efekcie inwestor miałby możliwość budowania pod takim gruntem np. tuneli, natomiast nad gruntem – różnego rodzaju instalacji przemysłowych. Właściciel takiego gruntu miałby natomiast otrzymywać wynagrodzenie, chociaż Ministerstwo Sprawiedliwości nie wyklucza sytuacji, w których prawo takie nie przynosiłoby właścicielowi korzyści finansowych. Prawo zabudowy ustanawiane byłoby na minimum 30, a maksimum 100 lat.

W jaki sposób można by uzyskać prawo zabudowy na cudzym gruncie? Konieczna byłaby umowa podpisywana u notariusza. Ministerstwo Sprawiedliwości dopuszcza jednak, że być może poza umową notarialną, prawo zabudowy można by uzyskać na podstawie decyzji administracyjnej wojewody. Co najważniejsze, na zabudowę gruntu zgodę musi wyrazić jego właściciel.

Ponadto projekt prawa zabudowy miałoby dawać możliwość ustanawiania odrębnej własności domów i mieszkań powstałych na cudzym gruncie. Prawo zabudowy miałoby również być wpisywane do księgi wieczystej, co stwarzałoby możliwość sprzedawania i dziedziczenia nieruchomości powstałej na gruncie tego prawa. W tym przypadku zgoda właściciela gruntu nie byłaby wymagana.

Nowy pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości ma się przede wszystkim przysłużyć inwestorom, którzy obecnie wstrzymują się z decyzją o rozpoczęciu budowy nieruchomości na cudzych gruntach. Powodem ich bezczynności jest oczywiście lęk przed utratą praw do swoich inwestycji. Poza utratą praw, ich obawę rodzi ryzyko wypłaty odszkodowań. Jakie korzyści z prawa zabudowy osiągnęliby inwestorzy? Przede wszystkim prawo zabudowy miałoby eliminować wspomniane wyżej zagrożenia poniesienia swego rodzaju kar finansowych. Prawo to ma również stanowić alternatywę dla obowiązującego w obecnej chwili wywłaszczania właścicieli, jeżeli grunt do nich należący ma przysłużyć się celom publicznym.

Ministerstwo Sprawiedliwości ma nadzieję, że proponowane nowe prawo zabudowy będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem głównie w największych miastach w Polsce. Swoje spekulacje Ministerstwo opiera na przykładach z zagranicy, na przykład z Wielkiej Brytanii, Holandii czy Włoch, w których prawo takie już z powodzeniem funkcjonuje.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN




odsłon: 617

Drukuj
nick
twoja opinia
Komentarz pojawi się po akceptacji administratora

Słownik finansowy

L
LTV (Loan to Value)

Stosunek kwoty kredytu do wartości nieruchomości stanowiącej przedmiot zabezpieczenia wyrażony w procentach. Przykład: kredyt 80 000 PLN, wartość nieruchomości 100 000 PLN to LTV=80%

Słownik zawiera wyjaśnienia terminów i pojęć z zakresu prawa i bankowości

Warning: mktime() expects parameter 6 to be long, string given in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 99

Warning: file_get_contents(/wp-content/themes/wgn/waluty/1970.01.01.txt): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 102

Kursy walutKurs z dnia

Waluta Kurs Zmiana %
chfCHF n/a n/a
usdUSD n/a n/a
eurEUR n/a n/a
gbpGBP n/a n/a
Aktualizacja codziennie o godz. 14:00. zobacz kursy archiwalne