Raporty o rynku finansowym powrót

04.03.2014

Trzy banki naruszały dobro konsumentów

133

Przekazywanie informacji o spłacie zobowiązania do Biura Informacji Kredytowej zbyt późno, niejednokrotnie oznacza, że konsument nie otrzyma kolejnego kredytu. Banki, które zwlekają z dostarczaniem tego typu danych BIK w celu modyfikacji, naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Za zbyt późne przekazywanie do BIK informacji o spłacie zobowiązania UOKiK ukarał trzy banki. BRE Bank dostał karę finansową 1 550 919 zł, na Sygma Bank została nałożona kara w wysokości 102 572 zł. Z kolei trzeci bank BZ WBK zobowiązał się do niezwłocznego korygowania danych w BIK i w ten sposób uniknął kary finansowej. Decyzje te nie są prawomocne, BRE Bank oraz Sygma Bank odwołały się do sądu.
BIK jest instytucją, do której trafiają dane o zobowiązaniach finansowych konsumentów zaciągniętych w bankach lub skokach,  także o tym czy raty spłacane są w terminie, czy z opóźnieniem.


Tagi: , , , , , .

odsłon: 1 063

Drukuj
nick
twoja opinia
Komentarz pojawi się po akceptacji administratora

Słownik finansowy

H
Hipoteka

Zabezpieczenie roszczeń wierzyciela wobec kredytobiorcy. W księdze wieczystej nieruchomości hipoteka wpisana jest w dziale czwartym.

Słownik zawiera wyjaśnienia terminów i pojęć z zakresu prawa i bankowości

Warning: mktime() expects parameter 6 to be long, string given in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 99

Warning: file_get_contents(/wp-content/themes/wgn/waluty/1970.01.01.txt): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 102

Kursy walutKurs z dnia

Waluta Kurs Zmiana %
chfCHF n/a n/a
usdUSD n/a n/a
eurEUR n/a n/a
gbpGBP n/a n/a
Aktualizacja codziennie o godz. 14:00. zobacz kursy archiwalne