Raporty o rynku finansowym powrót

01.02.2013

Ministerstwo zmienia zasady gry – nawet 1,5 tys. wniosków bez kredytu Rodzina na Swoim

konfer PZFD kadr

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, wydało 14 stycznia 2013 roku oświadczenie w sprawie interpretacji ustawy dotyczącej programu Rodzina na Swoim, w której podważyło ugruntowaną praktykę procedowania wniosków kredytowych na podstawie umów rezerwacyjnych. W skali kraju kłopot może mieć nawet 1500 rodzin, które złożyły wnioski kredytowe w grudniu 2012. Środowiska bankowe, deweloperskie i pośredników kredytowych stanęły w obronie zdezorientowanych kupujących, którzy słyszą: „Przykro nam, kredytu jednak nie dostaniesz, bo zmieniły się przepisy, a na ponowny wniosek jest już za późno”.

W opublikowanym dokumencie Ministerstwo poinformowało (za Bankiem Gospodarstwa Krajowego), że do końca 2012 roku złożono ponad 26 tysięcy wniosków o przyznanie dopłat w ramach preferencyjnego kredytu, które oczekują na realizację w 2013 roku, jednocześnie „przypomniało bankom, biorącym udział w programie, o obowiązujących przepisach dotyczących dnia, w jakim następuje weryfikacja parametrów finansowanych nieruchomości, jak również dokumentów będących (…) podstawą do takiej działalności”. Informacja wywołała zdziwienie wśród wielu uczestników rynku, a rodzinom zaczęto wydawać negatywne decyzje blokujące wnioski kredytowe w ramach RnS, złożone na podstawie umów rezerwacyjnych.

Polski Związek Firm Deweloperskich i Związek Firm Doradztwa Kredytowego ze współuczestnictwem Związku Banków Polskich wspólnie zorganizowały w dniu 1 lutego 2013 roku konferencję prasową, podczas której podawano argumenty za obroną klientów zostających na kredytowym lodzie. Banki i pośrednicy mają problem z wytłumaczeniem klientom dlaczego tak się dzieje.

Problem tkwiący w nowej interpretacji, która odrzuca wnioski, gdzie podstawą jest umowa rezerwacyjna, tłumaczył Zbigniew Okoński, Prezes Zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich – Program Rodzina na Swoim funkcjonował na rynku od wielu lat, w tym od wielu miesięcy w sytuacji stosowania przepisów ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, czyli tzw. ustawy deweloperskiej. W powszechnej praktyce, znanej zarówno Ministerstwu, jak i operatorowi programu, czyli Bankowi Gospodarstwa Krajowego, umowy rezerwacyjne stanowiły podstawę dla złożenia wniosku o przyznanie dopłaty w ramach RnS. 

O powszechności takiej praktyki świadczą między innymi Rekomendacja nr 13 Związku Banków Polskich, z dnia 14 lutego 2012 roku, oraz wymagania banków komercyjnych odnośnie dokumentów niezbędnych dla uzyskania dopłaty RnS, publikowane w ich regulaminach. Ustawa wprost przewidziała procedowanie na podstawie „odpowiedniej umowy zobowiązującej”. W oficjalnym komunikacie PZFD czytamy, że jeśli ustawodawca chciałby, aby dla złożenia wniosku o dopłatę w ramach RnS konieczne było posiadanie umowy przedwstępnej lub umowy deweloperskiej, wskazałby to wprost. Oznacza to w praktyce, że przyjął iż każda umowa pozwalająca na określenie parametrów ceny i powierzchni może stanowić podstawę do wniosku o dopłatę. Umowa rezerwacyjna niewątpliwie spełnia takie wymogi. Dotąd nie było problemów z przeprowadzeniem procedury na podstawie umowy rezerwacyjnej. Okazuje się, że jednak można popsuć działający program post factum. I dzieje się to w czasach, kiedy ludzie nie mają łatwego dostępu do kredytów, a branża deweloperska odczuwa ten stan, jak mało która – dodał Zbigniew Okoński.

Z przyczyn wskazanych powyżej, wydana interpretacja jest niezwykle szkodliwa dla wielu rodzin i więcej – może prowadzić do sporów. Zdaniem Związku Banków Polskich wiele banków może narazić się na roszczenia ze strony klientów, ponieważ umieściły one wcześniej w swoich wewnętrznych procedurach umowy rezerwacyjne, jako spełniające kryteria.  Obecnie banki nie wiedzą jak się zachować – większość czeka na reakcję ministerstwa, niektóre asekuracyjnie podjęły decyzję odmowną, pomimo wcześniejszej pozytywnej deklaracji, a jeszcze inne szukają alternatywnych rozwiązań na wyjście z impasu.

Zdaniem wszystkich uczestników rynków konieczna jest natychmiastowa zmiana wydanej interpretacji, ponieważ dotyka ona tysiące rodzin i może doprowadzić do odebrania nadziei na własny dom lub mieszkanie oraz pogłębi spadek zaufania do administracji publicznej.

Polski Związek Firm Deweloperskich
fot. materiały prasowe

 




odsłon: 1 321

Drukuj
nick
twoja opinia
Komentarz pojawi się po akceptacji administratora

Słownik finansowy

P
Punkt bazowy

jest to 1/100 (jedna setna) punktu procentowego.

Słownik zawiera wyjaśnienia terminów i pojęć z zakresu prawa i bankowości

Warning: mktime() expects parameter 6 to be long, string given in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 73

Warning: file_get_contents(/wp-content/themes/wgn/waluty/1970.01.01.txt): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 76

Kursy walutKurs z dnia

Waluta Kurs Zmiana %
chfCHF n/a n/a
usdUSD n/a n/a
eurEUR n/a n/a
gbpGBP n/a n/a
Aktualizacja codziennie o godz. 14:00. zobacz kursy archiwalne