Raporty o rynku finansowym powrót

20.02.2013

Krótkie podsumowanie 2012 roku i co dalej?

t.muzyka kadr

W 2012 roku banki pozostały wierne swoim wcześniejszym zapowiedziom i skupiły swoje działania głównie na segmencie kredytów konsumpcyjnych, pozostawiając hipoteki na dalszym planie. Z kolei potencjalni nabywcy nieruchomości, którzy zamierzali sfinansować zakup kredytem hipotecznym w wielu przypadkach wstrzymywali swoje plany, licząc na dalszy spadek cen nieruchomości. Dodatkowym czynnikiem zniechęcającym potencjalnych kredytobiorców do zaciągania długoterminowych zobowiązań była utrzymująca się od wielu miesięcy w gospodarcze niepewność i brak stabliności.

Pomimo tego, że w 2012r. Komisja Nadzoru Finansowego, w odróżnieniu do porzednich lat, nie wprowadziła kolejnych rekomendacji skutkujących zaostrzeniem polityki kredytowej banków, to efekty wcześniejszych jej zaleceń kierowanych do sektora bankowego były w ostanich miesiącach nadal odczuwalne. Z jednej strony wpłynęły one bowiem bezpośrednio na obniżenie zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców, z drugiej natomiast skłoniły banki do obniżenia akceptowanego poziomu ryzyka. Ostatnie z ograniczeń, wprowadzone na początku ubiegłego roku, nałożyło na banki obowiązek badania zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców w perspektywie maksymalnie 25 lat. Dodatkowo, jeżeli okres spłaty kredytu hipotecznego częściowo pokrywać będzie się z wiekiem emerytalnym kredytobiorcy, bank został zobowiązany do uwzględnienia prawdopodobnego spadku dochodów klienta w tym okresie. W najbliższych miesiącach można jednak spodziewać się istotnych zmian w tym zakresie. Komisja Nadzoru Finansowego zapowiedziała na 2013 r. zwolnienie banków z obowiązku przestrzegania narzuconych wcześniej rekomendacji, a w szeczólności z konieczności stosowania się do wskaźników określających maksymalny dopuszczalny stosunek obciążeń kredytowych do dochodów kredytobiorców. Banki będą teraz same określały dopuszczalne poziomy zadłużeń swoich klientów. Pozwala to przypuszczać, że nastąpi liberalizacja polityki kredytowej, co powinno skutkować większą dostępnością kredytów. Jak do tej pory nie zostały jednak wprowadzone regulacje, mające na celu uwolnienie banków z obowiązku stosowania się do zaleceń KNF.

Wraz z początkiem 2012 roku kredyty hipoteczne udzielane w EUR w znacznym stopniu podzieliły los kredytów w szwajcarskiej walucie, które zniknęły w rynku kilka miesięcy wcześniej. Co prawda kredyty w EUR cały czas są dostępne w kilku bankach, ale w praktyce jest to bardzo utrudnione lub po prostu nieopłacalne. Cześć banków wprowadziła stosunkowo wysokie progi dochodowe dla klientów ubiegających się o kredyt walutowy lub podniosła marże do poziomu, przy którym podjęcie ryzyka kursowego staje się dla wielu potencjalnych kredytobiorców zbyt dużym wyzwaniem. Zainteresowanie klientów musiało tym samym przesunąć się w kierunku kredytów w PLN, których marże w ostatnim czasie ustabilizowały się na stosunkowo niskim poziomie. Alternatywą dla tradycyjnego kredytu złotówkowego pozostawał w 2012 roku w dalszym ciągu kredyt preferencyjny udzielany w ramach rządowego programu Rodzina na Swoim, który pomimo wprowadzonych wcześniej podmiotowych i przedmiotowych ogrniczeń cieszył się nadal stosunkowo dużym zainteresowaniem. Szczególnie wśród osób finansujących w ten sposób budowę lub dokończenie budowy domu, ponieważ przy takiej inwestycji najłatwiej było utrzymać dopuszczalny poziom cen.

Wraz z końcem 2012 roku z banków zniknęłu ofety kredytów z dopłatą rządową w ramach programu Rodzina na Swoim. Potencjali kredytobiorcy, którzy planują zakup nieruchomości w najbliższym czase nie pozostaną jednak bez pomocy ze strony państwa. Jednak następca RnS, program Mieszkanie dla Młodych, w ramach którego kredytobiory będą mogli otrzymać wsparcie nawet do 20% ceny nowego mieszkania, wejdzie w życie dopiero na początku 2014 roku.

Wszystko wskazuje na to, że w 2013 roku powinno być znacznie łatwiej o kredyt. Po pierwsze, wpłynie na to poluzowanie polityki kredytowej w skutek zniesienia zaleceń narzuconych przez KNF. Po drugie, postępujący od kilku miesięcy spadek stóp procentowych,  przekłada się bezpośrednio na niższe oprocentowanie kredytów, a tym samym tańsze raty nowych kredytów. Z drugiej jednak strony w gospodarce nadal utrzymuje się stosunkowo wysoka niepewność. Niepewność i brak stabilizacji finansowej skutecznie zniechęcają potencjalnych kredytobiorców do zaciągania długoterminowych zobowiązań, jakimi są kredyty mieszkaniowe. Jeżeli poziom niepewności nie spadnie, trudno oczekiwać znaczącego ożywienia na rynku kredytów mieszkaniowych.

Tomasz Muzyka
Analityk WGN Kredyty

Źródło: Property Journal  2-3/2013

 




odsłon: 756

Drukuj
nick
twoja opinia
Komentarz pojawi się po akceptacji administratora

Słownik finansowy

Ź
Źródło dochodu

Sposób w jaki kredytobiorca uzyskuje dochody. Może to być umowa o pracę, umowa zlecenia, działalność gospodarcza, itp.

Słownik zawiera wyjaśnienia terminów i pojęć z zakresu prawa i bankowości

Warning: mktime() expects parameter 6 to be long, string given in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 99

Warning: file_get_contents(/wp-content/themes/wgn/waluty/1970.01.01.txt): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 102

Kursy walutKurs z dnia

Waluta Kurs Zmiana %
chfCHF n/a n/a
usdUSD n/a n/a
eurEUR n/a n/a
gbpGBP n/a n/a
Aktualizacja codziennie o godz. 14:00. zobacz kursy archiwalne