Raporty o rynku finansowym powrót

10.02.2014

Chcesz wziąć kredyt? Doradzamy, jak poprawić swoje możliwości finansowe w oczach banku!

189

Zamierzając wziąć kredyt na mieszkanie warto wcześniej poprawić swoją zdolność kredytową aby uzyskać od banku pożądaną kwotę. Szczególnie duże znaczenie może to mieć zwłaszcza obecnie, gdy weszła w życie nowelizacja tzw. rekomendacji S.
Najważniejsza zasada to, aby mieć czyste konto jeśli chodzi o jakiekolwiek inne kredyty, nie wspominając już o niespłacanych terminowo zadłużeniach. Nasza historia kredytowa to podstawowa kwestia, którą sprawdzi bank. Również niepożądana sytuacja zaistnieje, kiedy klient banku nie posiada żadnej historii kredytowej, czyli nigdy wcześniej nie brał kredytu. Dlatego warto spróbować zbudować sobie pozytywną historię kredytową, zadłużając się np. na niewielką kwotę i spłacając ją. Kolejna sprawa to konieczność posiadania stałych dochodów, z racji umowy o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Jeśli prowadzimy własną działalność gospodarczą istotne będą comiesięczne wpływy na konto, obroty, stan finansowy i historia firmy.
Ponadto posiadanie wszelkich kart kredytowych, linii kredytowych i innych tego typu zobowiązań może obniżyć naszą zdolność nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Jednym z podstawowych wskaźników ocenianych przez bank jest analiza naszych możliwości finansowych jest DTI (debt to income czyli dług do dochodu). Bardzo istotne aby pamiętać, że jeśli zarabiamy poniżej średniej krajowej, wysokość raty kredytu nie powinna przekraczać 40 proc. dochodów. Jeśli więcej, niż średnia krajowa, wysokość raty nie powinna być wyższa niż połowa naszego dochodu. Co prawda Komisja Nadzoru Finansowego w nowelizacji rekomendacji S, dała bankom możliwość bardziej elastycznego podejścia do tego wskaźnika i mogą oni brać na siebie większe ryzyko, lecz są zobowiązani poinformować o tym klienta.
Bank rozpatruje również inne zobowiązania, nie tylko kredytowe. Warto więc zoptymalizować opłaty za prąd, gaz czy odłożyć zakup droższej oferty np. telewizji kablowej.
Kolejny krok to zgromadzenie maksymalnie wysokiego wkładu własnego. Poprzez to, z jednej strony jesteśmy bardziej wiarygodnym klientem banku, z drugiej ma to znaczny wpływ na obniżenie kosztów kredytu oraz miesięcznej raty.
Jeśli niepokoimy się o zależność zobowiązania do zarobków powinniśmy wybrać raty równe. Mimo, że taki kredyt ogólnie będzie droższy, gdyż będziemy musieli spłacić wyższe odsetki, to z reguły niższe są równe miesięczne raty od rat malejących. Niższe raty będziemy mieli decydując się na dłuższy okres kredytowania. Będzie ich oczywiście więcej więc ogólnie oczywiście będzie to również droższy kredyt. Maksymalnie możemy się zadłużyć na okres 35. lat, przy czym banki mają obowiązek rekomendować okres 25. lat.
Jeśli w ten sposób przygotujemy się przed wizytą w banku to mamy duże szanse, by kredyt uzyskać. Obecne warunki do zadłużania się są bardzo dobre, ponieważ wciąż obowiązują najniższe w historii stopy procentowe i taki stan rzeczy ma się utrzymać co najmniej do połowy bieżącego roku.

Justyna Ocimek / Dział Analiz WGN


Tagi: , , , .

odsłon: 1 068

Drukuj
nick
twoja opinia
Komentarz pojawi się po akceptacji administratora

Słownik finansowy

P
Punkt bazowy

jest to 1/100 (jedna setna) punktu procentowego.

Słownik zawiera wyjaśnienia terminów i pojęć z zakresu prawa i bankowości

Warning: mktime() expects parameter 6 to be long, string given in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 73

Warning: file_get_contents(/wp-content/themes/wgn/waluty/1970.01.01.txt): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 76

Kursy walutKurs z dnia

Waluta Kurs Zmiana %
chfCHF n/a n/a
usdUSD n/a n/a
eurEUR n/a n/a
gbpGBP n/a n/a
Aktualizacja codziennie o godz. 14:00. zobacz kursy archiwalne