Aktualności i finanse powrót

21.02.2014

Wpływy z VAT nie są zadowalające dla rządu

6

Od 2011 roku w Polsce obowiązuje nie 22. a 23.procentowy podatek VAT. Jego podwyżka miała zaowocować zwiększeniem wpływów do budżetu państwa.

Okazuje się jednak, że pomimo początkowych pozytywnych prognoz, do kasy państwa wciąż spływa zbyt mało gotówki. Okazuje się, że podwyżka podatku VAT zamiast przynieść zyski, spowodowała straty finansowe. Mimo wszystko Minister Finansów nie uważa, by powrót do starej, 22.procentowej stawki VAT miał polepszyć sytuację.

Jak sytuacja przedstawia się w liczbach?

Wpływy z VAT-u w ubiegłym roku przyniosły rządowi zysk w kwocie około 135 miliardów złotych. Analitycy szacują, że wpływ za bieżący, 2014 rok będą o około 20 miliardów niższe i wyniosą około 115 miliardów złotych.

 


Tagi: , , , , .

odsłon: 1 681

Drukuj
nick
twoja opinia
Komentarz pojawi się po akceptacji administratora

Słownik finansowy

W
Weksel in blanco

Rodzaj papieru wartościowego, w którym wystawca weksla sam przyrzeka, że zapłaci sumę wekslową odbiorcy weksla. Stanowi często jedno z zabezpieczeń kredytu. Przy wekslu in blanco nie są wypełnione wszystkie jego elementy. Najczęściej nie określa się sumy wekslowej. Do weksla in blanco powinna być dołączona deklaracja wekslowa, określająca warunki i sposób wypełnienia weksla.

Słownik zawiera wyjaśnienia terminów i pojęć z zakresu prawa i bankowości

Warning: mktime() expects parameter 6 to be long, string given in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 99

Warning: file_get_contents(/wp-content/themes/wgn/waluty/1970.01.01.txt): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 102

Kursy walutKurs z dnia

Waluta Kurs Zmiana %
chfCHF n/a n/a
usdUSD n/a n/a
eurEUR n/a n/a
gbpGBP n/a n/a
Aktualizacja codziennie o godz. 14:00. zobacz kursy archiwalne