Aktualności i finanse powrót

12.12.2014

Ile trzeba odkładać na minimalny wkład własny kredytu hipotecznego na zakup mieszkania?

By uzbierać 10 procent wkładu własnego, potrzebnego do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, mieszkaniec Warszawy musiałby odłożyć około 11,5 średnich pensji (3000 zł netto), mieszkaniec Krakowa 10, a Gdańska i Wrocławia 8,5 pensji.

Kwestia oszczędzania na wkład własny powoli staje się kluczowa, bowiem już od stycznia, by starać się o kredyt, trzeba będzie z własnej kieszeni wyłożyć 10 procent wartości mieszkania. Jeśli nie uda nam się spełnić tego warunku w ciągu roku, już w 2016 roku będzie to obowiązkowe 15, a w 2017 roku – 20 procent wartości nieruchomości.

Zwiększający się obowiązkowy, minimalny poziom wkładu własnego może być istotnym problemem wstrzymującym dostęp do kredytów. Przy obecnych cenach (dane NBP –  III kw. 2014) kupujący na rynku wtórnym oczywiście najwięcej zapłaci w Warszawie (7 tys. zł/ mkw.), dalej w kolejności są: Kraków (5930), Wrocław (5100) i Gdańsk (5044 zł).

Wymagany 10 procentowy wkład własny w Warszawie (35 tys.) będzie o 10 tysięcy złotych wyższy niż we Wrocławiu i Gdańsku (25 tys.)  i o około 6 tysięcy niż w przypadku Krakowa (29 tys.).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak pokazuje powyższa tabela, jeśli statystyczny kredytobiorca, który nie ma żadnych oszczędności, chciałby w ciągu roku uzbierać wymagany 10 procentowy wkład własny w Warszawie, musiałby przez nieomal cały rok (11 i pół miesiąca) odkładać co miesiąc równowartość średniej krajowej pensji, czyli około 3000 zł netto.

We Wrocławiu i Gdańsku trzeba by odłożyć około 8 i pół takich pensji, a w Krakowie około 10.

Na ile wymagany 10 procentowy wkład własny wpłynie na rynek kredytowy – to się okaże już wkrótce. Na pewno pod koniec roku przybędzie natomiast tych kredytobiorców, którzy skuszą się na kredyty na 95 proc. wartości nieruchomości. Jeśli jednak ma się już  jakieś oszczędności nie warto się spieszyć i lepiej uzbierać resztę, by pójść do banku z wyższym wkładem – wtedy mamy szansę na tańszy i bezpieczniejszy kredyt na lepszych warunkach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iwona Hryncewicz
odsłon: 1 512

Drukuj
nick
twoja opinia
Komentarz pojawi się po akceptacji administratora

Słownik finansowy

S
Scoring

Metoda oceny ryzyka kredytowego. Polega na punktowej ocenie sytuacji osobistej i finansowej kredytobiorcy. Kryteriami przy ocenie potencjalnego kredytobiorcy mogą być: wykonywany zawód, stan cywilny, okres i rodzaj zatrudnienia, status mieszkaniowy, wiek kredytobiorcy.

Słownik zawiera wyjaśnienia terminów i pojęć z zakresu prawa i bankowości

Warning: mktime() expects parameter 6 to be long, string given in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 99

Warning: file_get_contents(/wp-content/themes/wgn/waluty/1970.01.01.txt): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 102

Kursy walutKurs z dnia

Waluta Kurs Zmiana %
chfCHF n/a n/a
usdUSD n/a n/a
eurEUR n/a n/a
gbpGBP n/a n/a
Aktualizacja codziennie o godz. 14:00. zobacz kursy archiwalne