Raporty o rynku nieruchomości powrót

18.05.2012

Wzrost aktywności inwestorów na międzynarodowych rynkach nieruchomości – prognoza na II półrocze 2012

makieta

Na większości międzynarodowych rynków inwestycji w nieruchomości spodziewany jest w II połowie 2012 roku 20-procentowy wzrost aktywności, a to dzięki rosnącemu zaufaniu inwestorów, a co za tym idzie wzrostowi popytu – wynika z najnowszego badania firmy Cushman&Wakefield „Atlas inwestycji międzynarodowych 2012”.

Według prognoz, wartość globalnych transakcji inwestycyjnych w ujęciu rocznym utrzyma się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego i wyniesie 710-720 mld USD (805-815 mld USD uwzględniając nieruchomości mieszkaniowe). Jednak w porównaniu z pierwszym półroczem wolumen obrotów w drugiej połowie roku może wzrosnąć o 20%, do czego przyczyni się wzrost popytu oraz podaży aktywów inwestycyjnych.

Glenn Rufrano, prezes i dyrektor generalny Cushman&Wakefield, powiedział: „Obserwujemy wzrost poziomu ryzyka akceptowanego przez inwestorów na rynkach papierów wartościowych i nieruchomości. Ten trend stanie się bardziej wyraźny w drugim półroczu wraz z napływem coraz lepszych danych gospodarczych, zwłaszcza dotyczących sektora bankowego i zadłużenia państw”.

Potencjalny wzrost i zmiana popytu wśród najemców to szczególnie dynamiczny aspekt rynku. Najemcy poszukują powierzchni, która lepiej spełni oczekiwania firmy, a nie tylko pomieści więcej pracowników. Popyt wzrasta ze względu na ekspansję na nowe rynki i ograniczanie kosztów najmu, ale także z uwagi na zmieniające się czynniki o charakterze strukturalnym, takie jak koszty energii, zrównoważony rozwój, zmiany technologiczne, demograficzne i warunków pracy oraz handel elektroniczny.

 Możliwości inwestycyjne w poszczególnych regionach

Przewiduje się, że największym zainteresowaniem będą cieszyć się miasta z dużymi węzłami komunikacyjnymi, we wszystkich częściach świata, ponieważ inwestorzy przywiązują największą wagę do bezpieczeństwa i płynności inwestycji. W 2012 r. inwestorzy akceptujący wyższy poziom ryzyka będą także poszukiwać możliwości inwestowania na szerszym rynku.

David Hutchings, dyrektor europejskiego działu badań firmy C&W, powiedział: „Londyn będzie nadal wyróżniał się na mapie inwestycyjnej świata z uwagi na głębokość rynku, jak i perspektywy długofalowego wzrostu. Jednak liderem w rankingu miast o największym wolumenie inwestycji ponownie zostanie Nowy Jork, nie tylko ze względu na skalę, ale również na potencjał ożywienia inwestycji”.

Azja i Pacyfik – wzrost aktywności w II półroczu 2012 także na rynkach wschodzących

W Azji wartość inwestycji w nieruchomości magazynowe wzrosła w ubiegłym roku o 42%, a w przypadku nieruchomości handlowych o 26%. Natomiast wolumeny obrotów na rynku biurowym i hotelarskim nie uległy znacznym zmianom. Trendy te utrzymają się w 2012 roku, przy czym największym zainteresowaniem będą cieszyć się obiekty magazynowe (głównie logistyczne) w Japonii, Hongkongu i Singapurze. Według prognoz nadal będzie wzrastać popyt na nieruchomości handlowe w Chinach oraz Singapurze i Hongkongu, a także w Seulu odnotowującym obecnie wzrost liczby nowoczesnych centrów handlowych, których podaż dotychczas była bardzo ograniczona.

 Ameryka Północna i Południowa rynkami o największym wzroście inwestycji

Greg Vorwaller, dyrektor działu rynków kapitałowych na świat firmy C&W, uważa, że „w bieżącym roku największy wzrost aktywności inwestycyjnej odnotują ponownie kraje Ameryki Północnej i Południowej, głównie USA. Jednak także Meksyk oferuje atrakcyjne możliwości inwestowania w najlepsze nieruchomości handlowe, biurowe i magazynowe przy stopach kapitalizacji uwzględniających premię za ryzyko. Zwłaszcza sektor magazynowo-przemysłowy może skorzystać na relokacji zakładów produkcyjnych na tereny poza głównymi miastami i do sąsiednich państw. Globalni inwestorzy z pewnością będą nadal zainteresowani Brazylią ze względu na rozwój gospodarki i klasy średniej w tym kraju. Nieruchomości magazynowe i handlowe są wciąż atrakcyjne dla inwestorów poszukujących stabilnego wzrostu oraz zwiększenia wartości kapitału, po uwzględnieniu ryzyka podatkowego i walutowego.

W USA inwestorzy zaczną zwracać uwagę na najlepsze aktywa nie tylko na najbardziej atrakcyjnych rynkach, ale również w drugorzędnych miastach, które w przeszłości mogły pochwalić się wysokimi podażą i popytem w kolejnych cyklach gospodarczych. Będą także nadal zainteresowani nieruchomościami magazynowymi i handlowymi w korzystnych lokalizacjach, co przyczyni się do dalszego silnego wzrostu inwestycji w tych sektorach, zapoczątkowanego w 2011 r.  Ponadto, ze względu na rosnący wolumen zapadających kredytów, inwestorzy mają okazję dokapitalizowania nadmiernie zadłużonych nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach i zapewnienia sobie wysokich zysków z potencjałem wzrostu”.

Kraje EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka)

Michael Rhydderch, dyrektor zespołu ds. rynków kapitałowych w krajach EMEA, powiedział: „W Europie inwestorzy skłonni akceptować niewielkie ryzyko będą mieć coraz większe możliwości inwestowania, głównie w Niemczech oraz krajach skandynawskich. Dotyczy to przede wszystkim rynku nieruchomości handlowych. Ryzyko inwestycji nieznacznie wzrosło we Francji i w Wielkiej Brytanii ze względu na wolniejszy wzrost gospodarczy i rosnące w ostatnim czasie ceny nieruchomości. Rynki te jednak oferują atrakcyjne perspektywy wzrostu w średnim okresie oraz wyższy potencjał zwrotu z inwestycji budowlanych i rewitalizacyjnych w Londynie i Paryżu.

Polska jest obecnie atrakcyjną lokalizacją inwestycyjną, którą interesuje się wielu inwestorów. Ponadto należy ją zaliczyć raczej do grupy głównych rynków niż do lokalizacji przyciągających inwestycje oportunistyczne. Podmioty zainteresowane większymi zyskami będą zmuszone poszukiwać możliwości inwestowania w innych krajach, między innymi w Rosji i Turcji, lub na mniej popularnych segmentach rynku. Inwestorzy powinni w szczególności bacznie obserwować rynki w poszukiwaniu okazji do inwestowania w lokalizacjach z atrakcyjnymi perspektywami, wynikającymi na przykład ze zmiany pozycjonowania powierzchni handlowej, niewystarczającej podaży nowoczesnych obiektów handlowych lub biurowych np. w niektórych miastach Włoch lub z braku nowoczesnych nieruchomości logistycznych na wynajem w Hiszpanii i Portugalii”.

 

źródło: Property Journal  4-5/2012

 

 




odsłon: 1 417

Drukuj
nick
twoja opinia
Komentarz pojawi się po akceptacji administratora

Słownik finansowy

O
Okres kredytowania

Okres na jaki bank udziela kredytu. Determinuje go ściśle umowa kredytowa. Jest to przedział czasu do nieprzekraczalnego terminu w jakim kredytobiorca zobowiązuje się spłacić kredyt.

Słownik zawiera wyjaśnienia terminów i pojęć z zakresu prawa i bankowości

Warning: mktime() expects parameter 6 to be long, string given in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 99

Warning: file_get_contents(/wp-content/themes/wgn/waluty/1970.01.01.txt): failed to open stream: No such file or directory in /wp-content/themes/wgn/right-sidebar-exchange-rates.php on line 102

Kursy walutKurs z dnia

Waluta Kurs Zmiana %
chfCHF n/a n/a
usdUSD n/a n/a
eurEUR n/a n/a
gbpGBP n/a n/a
Aktualizacja codziennie o godz. 14:00. zobacz kursy archiwalne